1 maj 2019
OSTRÓW TUMSKI w Poznaniu
Prima sedes episcoporum poloniae
Ostrów w języku staropolskim oznacza wyspę a tum – katedrę i faktycznie jest to wyspa, otoczona Wartą i wpadającą do niej Cybiną. To tu narodziło się państwo polskie. To tu powstała pierwsza rezydencja Piastów i tu stanęła pierwsza sakralna i pierwsza murowana budowla w Polsce. Katedrę wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku.
Więcej o katedrze można przeczytać na stronie szlaku piastowskiego – link
i o samym Ostrowie Tumskim – link
W podziemiach katedry można obejrzeć pozostałości romańskich budowli – fragmenty murów, część basenu chrzcielnego oraz resztki kamiennych grobowców.
POZNAŃ – stolica Wielkopolski
Najważniejszą atrakcja Poznania jest Stary Rynek z symbolem miasta renesansowym ratuszem ze słynnymi „poznańskimi koziołkami”. Akurat dotarliśmy chwilę przed południem, także mieliśmy okazję zobaczyć koziołki w akcji i posłuchać hymnu miasta. Dodatkowo tego dnia przypadała 15. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i z tej okazji poznaniacy zebrani przed ratuszem w południe odśpiewali hymn UE „Oda do radości”.
Idąc w kierunku rynku zwiedziliśmy Farę Poznańską – czyli Brazylijkę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny, która zaliczana jest do najbardziej okazałych barokowych budowli sakralnych w Polsce. Zbudowana została w l. 1651-1701 (ostateczny kształt z ok. 1750 r.).
ZAMEK W KÓRNIKU
Początki zamku sięgają średniowiecza, a jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku. Chyba najbardziej znany jest z legendy o najsłynniejszym polskim duchu – Białej Damie.
Więcej o zamku i jego historii można przeczytać na www.zamkipolskie.com/korni/korni.html
5 maj
GNIEZNO – stolica pierwszych polskich królów.
Zaczęliśmy od Katedry, położnej na Wzgórzu Lecha, w której podziwialiśmy m.in. słynne Drzwi Gnieźnieńskie i relikwie Świętego Wojciecha. Następnie spacer wzdłuż ulicy Tumskiej i zwiedzanie pobliskich atrakcji turystycznych.
W drodze do domu skręciliśmy na obiad do pałacu w Czerniejewie – wybudowanego w XVIII w.