3 maj 2019
Na tegoroczną majówkę wybrałem się na 5-cio dniową zorganizowaną wycieczkę, podczas której w planie było zwiedzanie kilku popularnych miejsc w województwach wielkopolskim i lubuskim oraz w stolicy Niemiec.
BERLIN
Na wizytę w Niemczech przeznaczony był jeden dzień. Zwiedzanie Berlina zaczęliśmy od rejsu po rzece Sprewa spod berlińskiej katedry, w trakcie którego m.in. oglądaliśmy różnorodną zabudowę wschodniego i zachodniego Berlina, przepłynęliśmy obok dzielnicy rządowej.
Po rejsie udaliśmy się w kierunku Bebelplatz wzdłuż Alei pod Lipami – Unter den Linden. Z placem wiąże się ciekawa historia, a mianowicie wieczorem 10 maja 1933 roku naziści spalili 25 tysięcy książek, które w ich opinii były niezgodne z głoszoną przez nich ideologią. Dla upamiętnienia tego wydarzenia na placu zbudowano pomnik: pod szybą we wnęce widać puste regały, a obok zdanie H. Heinego „Gdzie palą książki, tam wkrótce ludzi palić będą”.
Kolejnym punktem wycieczki był monumentalny Pomnik Holocaustu, poświęcony zamordowanym Żydom europejskim (Holocaust – Mahnmal). Pomnik ten składa się z 2711 kamiennych bloków, przypominających wielki labirynt.
Oczywiście nie mogła zabraknąć w planie fragmentów Muru Berlińskiego, fragmentów które były całe poobklejane w gumach do żucia.
Najsłynniejsza budowla Berlina to Brama Branderburska, która to jest symbolem zjednoczenia Niemiec. Została ona otwarta „dla każdego” po upadku Muru w 1989 roku. Wcześniej znajdowała się na środku obszaru granicznego i nie można było przez nią przejść.
Ostatnim punktem wycieczki był Reichstag – stary budynek parlamentu Rzeszy w Berlinie, a obecnie siedziba Bundestagu.
POCZDAM
Popołudniu pojechaliśmy do Poczdamu. Zobaczyliśmy kompleks Parkowo – Pałacowy Sanssouci (zabytek UNESCO) i przespacerowaliśmy się parku.
…
Ciekawa historia wiąże się z grobem Fryderyka II Wielkiego, a dokładnie z… kartoflami na jego grobie. Podobnież, aby przekonać lud do uprawy ziemniaka, kazał obsadzić własne pole ziemniakami i wystawić wojsko, które udawało, że pilnuje uprawy. Ludzie wtedy zaczęli kraść ziemniaki sądząc, że muszą być one bardzo smaczne i w ten sposób zostały one spopularyzowane.
Na koniec pozostało nam zwiedzanie kompleksu Pałacowego Cecilinehof – miejsca gdzie na przełomie lipca i sierpnia 1945 r. podpisano Układ Poczdamski, gdzie m.in. ustalono północną i zachodnią granicę Polski po II Wojnie Światowej.