13.05.2024
„Nie ma takiego miasta – Londyn. Jest Lądek, Lądek-Zdrój… Londyn miasto w Anglii. To co mi Pan nic nie mówi…” – fragment rozmowy na lotnisku z kultowego filmu „Miś”, o którym mi przypomniał kolega Marcin.
To była moja czwarta wizyta w stolicy Wielkiej Brytanii (3 typowo turystycznie, a raz na koncercie Depeche Mode). Po mieście poruszaliśmy się metrem. Zwiedzanie zaczęliśmy od dzielnicy Leicester Square, a konkretnie od placu z pomnikiem Williama Szekspira wokół którego porozstawiane są figury znanych postaci z różnych filmów. Największym powodzeniem cieszył się Jaś Fasola.
Zajrzeliśmy do ogromnego sklepu M&M’s – robi wrażenie. Jest w nim oczywiście mnóstwo cukierków m&m’s oraz przeróżnych gadżetów.
Następnym punktem była dzielnica chińska – miejsce to szczególnie zainteresowało Alicję. Wejście do Chinatown w Londynie jest oznaczone tradycyjnymi chińskimi bramami, za którymi nad ulicami wiszą czerwone lampiony.
Piccadilly Circus – to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Londynie. Znajdują się tu kultowe ekrany Piccadilly, wyświetlające reklamy i posąg Erosa. Pierwsze ekrany zamontowano tam w 1908 roku. W 2017 roku rozebrano 6 starych ekranów i zastąpiono je jednym gigantycznym ekranem o wysokiej rozdzielczości.
Trafalgar Square – duży plac w centrum Londynu, zbudowany w miejscu dawnych stajni królewskich. Na środku stoi 55-metrowa kolumna Nelsona, upamiętniająca adm. Horatio Nelsona, który poległ w bitwie morskiej pod Trafalgarem (1805r), wokół której znajdują się fontanny.
Metrem pojechaliśmy pod Tower of London (to jedna z najstarszych zachowanych budowli w Londynie, została wzniesiona dla Wilhelma Zdobywcy w 1078 roku.), skąd wzdłuż jego murów przeszliśmy na Tower Bridge.
Tower Bridge – zwodzony most na Tamizie, jeden z najbardziej znanych obiektów w Londynie, zbudowany w stylu wiktoriańskim, którego budowę ukończono 1894 roku.
Zwiedzając Londyn, punktem obowiązkowym jest słynny Big Ben. Co ciekawe Big Ben to nazwa wielkiego dzwonu zegarowego, natomiast sama wieża, na której znajduje się zegar nazywa się Wieżą Elżbiety,
Opactwo Westminsterskie jest jednym z najważniejszych miejsc w historii Anglii. To w tej świątyni odbywają się koronacje władców. Pierwsza miała miejsce w 1066 roku, kiedy koronowano Wilhelma Zdobywcę.
Przespacerowaliśmy się przez St. James’s Park docierając do Pałacu Buckingham – najważniejszego symbolu brytyjskiej rodziny królewskiej w Londynie. Pałac pełni funkcję oficjalnej siedziby monarchy od 1837 roku.
Camden Town to kolejne niezwykłe miejsce w Londynie – „raj kultury alternatywnej”. Był to nasz już ostatni punkt zwiedzania Londynu, ale jak dla mnie najciekawszy i chętnie bym tu jeszcze wrócił na dłużej.